Nasz Zespół Grantowy
Magdalena Biniaś-Szkopek
Dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek, prof. UAM, z zamiłowania i wykształcenia jestem historyczką, archiwistką oraz bibliotekarką, choć najbardziej lubię myśleć o sobie kustoszka. W 2008 roku związałam swoją karierę zawodową z jedną z najcenniejszych książnic wiedzy w Polsce – Biblioteką Kórnicką Polskiej Akademii Nauk. Od 2023 roku mam niewątpliwy zaszczyt pełnić funkcję dyrektorki tej instytucji. Równocześnie już od ponad dziesięciu lat pracuję na Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie mam szczęście rozwijać się naukowo oraz kształcić studentów. Za swoje największe osiągnięcia na polu naukowym uważam opublikowanie monografii o małżeństwie w średniowiecznej Polsce (Małżonkowie przed sądem biskupiego oficjała poznańskiego w pierwszej ćwierci XV wieku, Wydawnictwo Instytutu Historii UAM, Poznań 2019) oraz przygotowanie książki pt. Marriage in Medieval Poland: A Study of Evidence from the Poznań Consistory Court, 1404–1428, która ukaże się w wydawnictwie Brill w roku 2024, a której powstanie zostało dofinansowane w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki. Jestem także autorką kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz współautorką edycji Wspomnień Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej (1831-1923) i jej córki Marii (1861-1937). Chętnie zajmuję się popularyzacją nauki, przygotowując drobne artykuły, popularne opracowania oraz audycje radiowe. Od roku 2022 kieruję międzynarodowym grantem realizowanym w ramach programu NCN Opus pt. „Polskie królowe XV i XVI wieku jako żony i matki”.
Darius von Güttner-Sporzyński
Prof. Darius von Güttner-Sporzyński, dziekan kampusu Canberra na Australijskim Uniwersytecie Katolickim, jest historykiem Europy Środkowej, szczególnie zainteresowanym kulturowymi aspektami przekazywania idei i tożsamości. Jego publikacje obejmują różnorodne aspekty historii od średniowiecza po wczesne czasy nowożytne i współczesne. Obecnie redaguje trzy zbiory esejów dla wydawnictwa Brepols: „Jagiellon Europe-Central Europe”, badający wczesnonowożytne dynastyczne sieci władzy i politykę płci, „The Jagiellon Queens Consort: Queenship, Role and Impact”, badającego kulturowe, rodzinne, religijne i polityczne aspekty sprawowania władzy przez kobiety, oraz „Bona Sforza d’Aragona (1494-1557), Queen of Poland”, badającego wpływ dziedziczki Sforzy jako królowej Polski i jej reformy zarządzania ziemią na Litwie.
Susan Broomhall
Susan Broomhall jest profesorem studiów wczesnonowożytnych i dyrektorem Centrum Badań nad Historią Płci i Kobiet na Australijskim Uniwersytecie Katolickim. Publikowała szeroko na temat królowych, kobiet u władzy i przenikania się ideologii płci z systemami politycznymi w średniowiecznym i wczesnonowożytnym świecie. Opublikowała The Identities of Catherine de’ Medici, z Brill w 2021 roku. Jej monografia, 25 Women who Shaped the Joseon Korean Court, oraz zredagowany zbiór Queenship and Natural Resource Management in Early Modern Europe, 1400-1800, wraz z Clare Davidson, ukażą się w Routledge. Jest redaktorką naczelną nadchodzącej sześciotomowej Bloomsbury Cultural History of Gender.
Agnieszka Januszek-Sieradzka
Dr hab. Agnieszka Januszek-Sieradzka, historyk, pracownik Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w latach 2019-2022 koordynator dydaktyki w tym Instytucie. Członek i sekretarz Komisji Historii Czech i Stosunków Polsko-Czeskich PAN, członek Zespołu Badań nad Dworami i Elitami Władzy PAN oraz Towarzystwa Naukowego KUL. Zajmuje się badaniami nad wczesnonowożytnymi dziejami Polski, zwłaszcza dotyczącymi panowania Jagiellonów, dworu królewskiego i jego kultury, epistolografii staropolskiej oraz historii kobiet, a także wczesnonowożytnej historii regionalnej i gospodarczej. W ramach projektu badawczego „Epoka jagiellońska i jej dziedzictwo w I Rzeczypospolitej do 1795 roku. Źródła do dziejów wojskowości polskiej w epoce Jagiellonów” we współpracy z dr. Andrzejem Gładyszem przygotowała krytyczną edycję dwóch ksiąg o charakterze skarbowo-wojskowym z czasów panowania króla Zygmunta Starego. Autorka kilkudziesięciu artykułów oraz monografii: „Rezydencja królewska w Niepołomicach w czasach panowania króla Zygmunta Augusta, 1548-1572” (Lublin 2006) i „Królowa Barbara Radziwiłłówna w dworskim mikroświecie” (Lublin 2017). Redaktor i współredaktor kilkunastu monografii wieloautorskich. Od 2009 redaktor serii Praeclara stirps Jagiellonica, publikującej prace dotyczące epoki jagiellońskiej autorstwa początkujących i młodych pracowników naukowych. Organizator i współorganizator kilkunastu konferencji naukowych krajowych i międzynarodowych oraz prelegentka na ponad trzydziestu sympozjach i konferencjach. Prowadzi działalność popularyzatorską skierowaną do szerokiego kręgu odbiorców.
Bożena Czwojdrak
Dr hab. prof. UŚ Bożena Czwojdrak pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka trzech monografii: Rogowscy herbu Działosza podskarbiowie królewscy (Katowice 2002), Jastrzębce w ziemi krakowskiej i sandomierskiej do połowy XV wieku (Kraków 2007) oraz Zofia Holszańska. Studium o dworze i roli królowej w późnośredniowiecznej Polsce (Warszawa 2012). Autorka kilkudziesięciu artykułów na temat genealogii szlacheckiej i możnowładczej oraz dworów władczyń w późnośredniowiecznej Polsce. Współredaktorka czasopisma Średniowiecze Polskie i Powszechne. Kierowniczka Zespołu do Badań nad Dworami i Elitami Władzy przy IH Pan w Warszawie a także członkiem Zespołu Badań nad Dworami i Rezydencjami (Výzkumné centrum dvory a rezidence ve středovéku) przy Instytucie Historii Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Uczestniczy w projekcie Vivarium.. Obecnie kończy monografię dworów królowych w późnośredniowiecznej Polsce.
Robert Tomczak
Adiunkt – stażysta podoktorski na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz pracownik naukowy Instytutu Historii Czeskiej Akademii Nauk. W swoich badaniach zajmuje się historią Polski i Czech, ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów intelektualnych i kulturowych (XV-XVII w.); dziejami uniwersytetów; dziejami Szwajcarii i stosunków polsko-szwajcarskich (XV-XVIII w.); dziejami stosunków polsko-irlandzkich, a także biografistyką, genealogią i heraldyką. Jest kierownikiem dwóch grantów: Wielkopolskie księgi miejskie w okresie nowożytnym – edycje źródłowe (NPRH) oraz Corpus Alborum Amicorum Polonorum (NPRH). Stypendysta Federacji Szwajcarskiej dla wybitnych naukowców w latach 2019-2020 na Uniwersytecie w Bazylei; Polskiej Misji Historycznej przy Uniwersytecie w Würzburgu (2022) oraz Fundacji Lanckorońskich (2022). Laureat stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2021) oraz nagrody im. Profesora Czesława Majorka za najlepszą pracę doktorską z historii edukacji (2021).
Autor książek: East Central Europe and Ireland. Political, Economic, and Social Interconnections, 1000–1850, Turnhout 2024 (współautor Adam A. Kucharski); Powstanie i rozwój Konfederacji Szwajcarskiej w średniowieczu, Kraków 2023; Kontakty edukacyjne Polaków z uniwersytetami praskimi w XVI-XVIII wieku. Studium prozopograficzne, Poznań 2021 oraz Kontakty edukacyjne Polaków z uniwersytetami praskimi w okresie średniowiecza. Studium prozopograficzne, Poznań 2020.
Asystent redaktora serii wydawniczej „East Central Europe 476-1795” (ECE) Wydawnictwa Brepols, sekretarz redakcji czasopisma naukowego „Historia Slavorum Occidentis”, sekretarz Centrum Historii Edukacji (Centrum pro dějiny vzdělanosti) przy Instytucie Historii Czeskiej Akademii Nauk oraz członek rady redakcyjnej czasopisma „Časopis pro kulturní dějiny KUDĚJ”.
Agnieszka Pawłowska Kubik
Z urodzenia i wyboru jestem gdynianką, ale okres studiów spędziłam w Toruniu. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ukończyłam historię (2008) i filologię polską (2009) – oba kierunki zrealizowałam w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. W 2016 roku obroniłam rozprawę doktorską (Od wypowiedzenia posłuszeństwa Zygmuntowi III (24 VI 1607) do sejmu pacyfikacyjnego (1609). Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu), napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Tomasza Kempy. W latach 2018-2024 pracowałam w Zakładzie Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pełnię funkcję zastępczyni redaktor naczelnej „Rocznika Gdańskiego”, jestem także członkinią Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”.
Moje zainteresowania badawcze koncentrują się na nowożytnych dziejach Rzeczypospolitej, ze szczególnym uwzględnieniem historii politycznej drugiej połowy XVI wieku i pierwszej połowy XVII wieku oraz medycyny wczesnonowożytnej. Obecnie pracuję nad edycją korespondencji Anny Jagiellonki. Jestem laureatką stypendiów Polskiej Misji Historycznej w Würzburgu oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich, w 2015 roku zdobyłam wyróżnienie w konkursie „Skomplikowane i proste” pod patronatem MNiSW. Opublikowałam (jako autor i współautor) kilkadziesiąt prac naukowych i popularnonaukowych oraz materiałów dydaktycznych przeznaczonych dla nauczycieli historii. Moja książka Rokosz sandomierski 1606-1609. Rzeczpospolita na politycznym rozdrożu (Toruń 2019) zdobyła wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę akademicką organizowanym przez Poznańskie Targi Książki.
W wolnym czasie wchodzę w rolę OPTImamy, czytam i chodzę po lesie.
Spis publikacji:
https://orcid.org/0000-0002-7379-8645
https://www.researchgate.net/profile/Agnieszka-Pawlowska-Kubik
Dominik Kadzik
dr Dominik Kadzik – adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się dziejami dworów wczesnonowożytnych, panowaniem pierwszych królów elekcyjnych, głównie Stefana Batorego. Ponadto jego zainteresowania badawcze skupiają się na historii Rzeczypospolitej w XVI w. oraz dziejach ruchu egzekucyjnego i szlachty w czasach ostatnich Jagiellonów i pierwszych władców elekcyjnych. Jest kierownikiem dwóch grantów: indywidualny, realizowany w ramach NCN – preludium pt. „Dwór polski Stefana Batorego – powstanie, organizacja, funkcjonowanie i dekompozycja” oraz zespołowy, finansowany z NPRH – dziedzictwo narodowe pt. „Sumaryzacja wybranych Ksiąg Wpisów Metryki Koronnej Jana Kazimierza Wazy ze zbiorów AGAD w Warszawie”. Wśród najważniejszych publikacji można wymienić: Utrzymanie królewskiej teściowej: wizyta Marii Bawarskiej podczas wesela Zygmunta III Wazy z Anną Habsburg (23 maja – 16 czerwca 1592 r.), Kraków 2017, ss. 247; „Wojsko nadworne” na początku wojny Stefana Batorego z Gdańskiem w świetle akt skarbowych, „Przegląd Historyczno-Wojskowy” 2017, t. 19, nr 1, s. 9-43; Foreigners at the Royal Court of Stephen Báthory on the Example of Inhabitants from the Lands of the Kingdom of Hungary, „Przegląd Historyczny” 2021, t. 112, nr 2, s. 397-414; The political career of Gáspár Bekes and Ferenc Wesselényi in Poland-Lithuania during the reign of Stefan Batory, „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace Historyczne” 2021, t. 148, nr 4, s. 673-686. Jest również współpracownikiem „Zespołu do badań nad dworami i elitami władzy” w Instytucie Historii PAN oraz pełni funkcję sekretarza Krakowskiego Oddziału PTH.
Marek Ferenc
Dr hab. Marek Ferenc, prof. UJ – historyk zajmujący się epoką wczesnonowożytną, pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania z zakresu historii Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI wieku. Opublikował m.in. monografie naukowe: Dwór Zygmunta Augusta. Organizacja i ludzie (1998); Mikołaj Radziwiłł „Rudy” (ok. 1515-1584). Działalność polityczna i wojskowa (2008); Dwór królewicza Zygmunta Jagiellończyka (1493-1506). Organizacja, ludzie, praca (2023).
Anna Drążkowska
Jestem archeologiem i specjalistą z zakresu konserwacji zabytków archeologicznych. Pracuję w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Moje zainteresowania badawcze obejmują historię ubiorów i tkanin oraz kulturę funeralną. Prowadzę interdyscyplinarne badania w kryptach grobowych. Specjalizuję się w konserwacji i rekonstrukcji szat grobowych i przedmiotów wykonanych z różnych surowców (drewna, metali, skóry, tkanin, szkła), których dostarcza archeologia zbrodni. Zrekonstruowałam między innymi odzież z kościołów w Toruniu, Gdańsku, Kostrzynie, Lublinie, Brzozie, Warszawie, Wschowie, Gniewie, Krakowie, Przemyślu, Chełmie, Łowiczu, Węgrowie i w Dubnie na Ukrainie. Przeprowadziłam również konserwację zespołu szat pontyfikalnych, insygniów biskupich i barokowych trumien z krypt archikatedry w Przemyślu i szat biskupów unickich z krypt w Chełmie i szat prymasów Polski z krypt w Łowiczu.
Jestem autorką sześciu książek z zakresu historii ubioru, katalogu wyposażenia pochówków z Krakowa i redaktorką czterech publikacji o kulturze funeralnej.
Marcelina Kilińska
Marcelina Kilińska – absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie doktorantka pierwszego roku w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych UAM, gdzie pod opieką prof. UAM dr hab. Magdaleny Biniaś-Szkopek przygotowuje dysertacje na temat postępowania oficjała w sprawach małżeńskich i analizy funkcjonowania kancelarii konsystorza biskupiego w Poznaniu w latach 1433-1435.
W grancie realizuje zadania związane z identyfikacją zapisek dotyczących królowych polskich z epoki Jagiellonów, znajdujących się w XV i XVI-wiecznych kronikach.
Zainteresowania naukowe: historia kościoła w Polsce późnego średniowiecza, dziejopisarstwo późnośredniowieczne, historia kobiet w XV-wiecznej Polsce, paleografia łacińska, kancelarie kościelne schyłku średniowiecza.
Najważniejsze publikacje:
Marcelina Kilińska, rec. M. Saczyńska-Vercamer, Władza i grzech. Supliki z terenów metropolii gnieźnieńskiej do Penitencjarii Apostolskiej w XV wieku, Warszawa 2021, ss. 346, Historia Slavorum Occidentis, R. 14, nr 2 (37), s. 227-230.
Marcelina Kilińska, rec. A. Kozak, Księga sądowa gnieźnieńskich wikariuszy generalnych Sędka z Czechla i Jana z Brzóstkowa (1449-1453, 1455) Studium źródłoznawcze i edycja krytyczna, Poznań 2023, ss. LXXXV + 522, Przegląd Archiwalno-Historyczny, T. X, s. 280-284.
Maria Molenda
Dr Maria Molenda – historyczka, kostiumolożka, kostiumografka, artystka, scenarzystka, reżyserka, prezeska Fundacji Nomina Rosae. Absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach programu Sokrates-Erazmus studiowała we Francji na Uniwersytecie w Orleanie.
Jest autorką książek Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572, Kraków 2012, Tałesy, kapoty, załóżki. Opowieść o ubiorach polskich Żydów od średniowiecza po pierwsze dekady XX wieku, Nowy Sącz 2020 i współautorką książki Kontusz. Z dziejów polskiego ubioru narodowego, Warszawa 2023 oraz artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Prowadziła zajęcia z historii ubioru w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, realizuje wykłady i warsztaty z zakresu kostiumologii dla muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku Królewskiego w Warszawie), Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz placówek kulturalnych. Od 2024 r. jest członkinią Zespołu do Badań nad Dworami i Elitami Władzy działającego przy Zamku Królewskim na Wawelu.
W 2004 r. utworzyła Fundację Nomina Rosae, która prowadzi szeroką działalność kulturalną i edukacyjną (m.in. program „Labirynt Historii”, „Wojenny Nowy Sącz”). Jest autorką kilkudziesięciu wystaw ubiorów w muzeach w Polsce i zagranicą oraz pokazów mody historycznej organizowanych z wiodącymi muzeami (m.in. Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum w Nieborowie i Arkadii (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie). Współtworzyła ponad 30 spektakli, performance’ów, musicali, oper i etiud teatralnych oraz 10 produkcji filmowych, w tym pełnometrażowy fabularyzowany dokument „Portret Polaka”, którego była inicjatorką, a który poświęcony był artyście Bolesławowi Barbackiemu.
W 2019 roku otrzymała nagrodę Benefactor Musaei Scepusiensis – przyznawaną przez Spiskie Muzeum w Lewoczy na Słowacji osobom działającym na rzecz Muzeum – w kategorii „Wybitna współpraca w dziedzinie działalności kulturalnej”.